Instagram Alışverişinde Yeni Dönem

Test aşamasında bu özellik eksiksiz çalışırsa, Instagram'ın online alışverişteki en büyük oyunculardan birisi olması işten bile değil.

Instagram Alışverişinde Yeni Dönem

2012 Yılında Facebook'un Instagram'ı satın almasıyla birlikte bu sosyal medya uygulaması köklü değişikliklere uğradı. Fotoğraf paylaşım ağı olarak hayatına başlayan Instagram şimdilerde ticaret amaçlı da kullanılmakta. Video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra uygulama artık neredeyse Facebook ve WhatsApp'in bütün özelliklerine de sahip.

Instagram uzun yıllar Snapchat'i kopyalamakla yaftalandı. Fakat günümüzde 1 milyara yakın kullanıcı sayısı ile dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından birisi haline geldi. Instagram 2013 senesinde uygulama içi eklentilere izin verdikten sonra 2017 yılında Story kullanarak tam ekran reklamlara göz kırptı. Şimdiye kadar markalar Instagram üzerinden satmak istedikleri ürünlerin reklamını vermekte ve bir bağlantı ekleyerek markanın ana sayfasına kullanıcıyı çekerek satış yapmaya çalışmaktaydılar. Fakat son yenilik sayesinde kullanıcılar Instagram'ı terk etmeden alışveriş yapabilecekler.

Instagram'dan Ödeme Özelliği

Şirketin yeni ödeme uygulamasında açılan bölüme maaş kartınızın veya kredi kartınızın (şimdilik: Visa, Mastercard, AMEX, Discover) bilgilerini girmeniz ve ilerideki kullanımlarınız için bir güvenlik kodu oluşturmanız istenecek. Profilinizden düzenleyeceğiniz bu özellik sayesinde markanın web sitesine gitmeden yani Instagram'dan ayrılmadan ödeme yapabileceksiniz.

Eğer test aşamasındaki bu özellik eksiksiz çalışırsa, Instagram'ın online alışverişteki en büyük oyunculardan birisi olması işten bile değil. Sistem sayesinde markalar kolaylıkla ürünlerini pazarlayabilecek ve kullanıcılara çok kolay bir ödeme şekli yaratmış olacaklar.

Alışveriş Etiketleri

Ödeme seçeneği, alışveriş etiketleri ile entegre çalışacak. Bu sistem gelene kadar yapılan Post'larda bir alışveriş etiketi kullanılmaktaydı ve bu etikette ürünün fiyatı veya markanın web sitesinin bağlantısı kullanılmaktaydı. Instagram'ın yeni ödeme seçeneği sayesinde alışveriş etiketine tıklanarak ödemeye geçilebilecek. Sosyal medya platformu şimdiden Shopify, BigCommerce gibi firmalarla anlaşarak özelliği daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor.

Facebook, WhatsApp Ödeme Özelliği

Bildiğiniz üzere Facebook 2013 yılında Messenger aracılığıyla kullanıcılar arası ödeme imkanı özelliğini aktif etmişti. Messenger sayesinde kullanıcılar ürünleri satın alabiliyor veya arkadaşlarına para gönderebiliyorlardı.

Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp ise bu yılın başında pilot bölge olarak Hindistan'ı seçti ve yakında ödeme seçeneğini bütün dünyadaki kullanıcılara açacağı söyleniyor.

Instagram ve Facebook'un Sayesinde İşinizi Büyütebilirsiniz

Yeni ödeme özelliği alışverişi kolaylaştırırken aynı zamanda ciddi de bir ivmeye yol açacaktır. Sinema biletinden tekstile kadar birçok farklı sektör Instagram satışına yönelecek. Şirketinizin dijital satış yapabilmesi için erken konumlanması büyük önem arz edecektir. Facebook ile paralel yürütülecek Instagram satışları sayesinde şirketinizi kolaylıkla büyütme imkanınız olacak.

Instagram şimdilik sadece bazı şirketler ile bu özelliği denemekte fakat yakın zamanda özelliği tüm kullanıcılara açması bekleniyor. Her ne kadar Instagram Snapchat'in önüne geçmiş olsa bile, Snapchat'in de ödeme altyapısı ile ilgili yaptığı testleri takip etmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz.

Grafikle başlayıp front-end'le devam ettiği yolculuğunun son durağında epey süredir back-end'e kafayı takmış bir yazılım meraklısı. İhtiyacı oldukça öğrenen, öğrendikçe paylaşan ve olanı olduğu gibi söyleyen gerçek bir realist.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

NATO Ukrayna'ya Siber Güvenlik Ekipmanı Sağlamaya Başlıyor... DEVAMI

Nato Ukrayna'ya siber saldırıları engelleyecek yeni bir güvenlik sistemi sağlamaya başladı.

Yazıya Git

Facebook Tasarımı Yenilendi... DEVAMI

Facebook uzun zaman sonra tasarımını büyük ölçüde değiştirdi. Aralık ayının ilk günlerinde Facebook beta tasarımı rastgele seçilmiş kullanıcıların erişimine açtı ve beğenilerine sundu.

Yazıya Git

Facebook Kan Kaybediyor... DEVAMI

Araştırmalara göre yeni neslin sosyal medya alışkanlıkları değişiyor. Kullanıcılar Facebook'tan uzaklaşırken, Snapchat ve Instagram'a ilgi artıyor.

Yorum yazın