Uçuşları Ucuzlatmanın Yolu Pilotları Kovmaktan Geçiyor

Uçak üreticileri şimdiden pilotsuz uçakları test etmeye başladılar. Yapılan ankete katılanların %54'ü pilotsuz uçuşları kabul etmeyeceklerini belirtseler bile, 2050 yılından önce pilot mesleğinin ortadan kalktığına şahit olabiliriz.

Uçuşları Ucuzlatmanın Yolu Pilotları Kovmaktan Geçiyor

Bilet Fiyatları Ciddi Oranda Düşecek

Uçağı kontrol eden bir pilot (insan) olmadığını bilirseniz o uçağa biner miydiniz? Cevabınız hayır ise merak etmeyin yalnız değilsiniz. Dünyanın en büyük yatırım bankası olan UBS'in yaptığı ankete göre katılımcıların %54'ü pilotsuz uçuklara binmeyeceklerini söylüyorlar.

Forbes'da açıklanan rapora göre UBS araştırmasında, denklemden pilotlar çıktığı zaman ve uçuşlar tamamen otomatik hale getirilirse yıllık 35 milyar dolarlık bir kar elde edilebilecek. Hesaba göre her yıl pilotlara 31 milyar dolar ödenmekte ayrıca bu pilotların eğitimlerine 3 milyar dolar harcanmakta. Kalan 1 milyar dolar ise, pilotların yerine geçmesi planlanan sistemin yılda 1 milyar dolarlık yakıt tasarrufu sağlaması sonucu arttırılabilecek miktar oluyor. Bu denli büyük bir tasarruf sonucunda ise uçuş fiyatları ciddi oranda aşağıya çekilebilecek.

Yüzyılın Ortalarında Pilotlar İşsiz Kalabilirler

Tamamen otomatik sisteme insanları ikna etmek için bilet fiyatlarını düşürmekten daha fazlasının yapılması gerekecek gibi gözüküyor. Yapılan anket sonuçlarında, fiyat düşüşü %54'lük kesimi tatmin etmemekte. UBS'in raporunda bu konuda da ayrıca bir detaya yer verildi. Bu detayda özellikle yüzyılın ortalarına yaklaşıldığı dönemde, insanları bu konuda ikna etmenin daha kolay olacağı söyleniyor. Yeni jenerasyonların bu konuya çok daha ılımlı yaklaşacakları hatta insanlara göre yazılımlara güvenin daha yüksek olacağı bir dönem bizleri bekliyormuş. Yoksa siz 2050 senesinde arabalarımızı bizlerin mi kullanacağımızı düşünüyordunuz?

Tahmin edeceğiniz üzere uçak üreticileri şimdiden pilotsuz uçakları test etmeye başladılar. Zaten bu durum çok da yadsınacak bir konu değil. Keza günümüzde kullanılan uçaklarda da neredeyse pilotun yaptığı bütün işlemleri yapmaya muktedir oto-pilotlar kullanılmakta.

Her sektörde olduğu gibi uçuş alanında da anahtar, masrafları azaltmak yönünde olacak. Tabi üreticiler bunu gerçekleştirirlerken insanların güvenliğini birinci plana alarak yollarına devam edebilecekler. Kısa vadede bu hedef başarılabilir mi bilmiyoruz ama en azından çocuklarımızın kariyer planlarından yavaş yavaş pilotluğu çıkartmamız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Facebook 2 Milyar Kullanıcıya Ulaştı... DEVAMI

"Resmi olarak bu sabah itibariyle Facebook 2 milyar kullanıcıya ulaştı. Dünyayı birleştirme konusunda aşama kaydetmeye devam ediyoruz. Hep birlikte dünyayı birbirine daha yakın bir hale getirelim. Bu yolculukta sizlerle birlikte olmak bir onurdur."

Yazıya Git

2019'da Tanışacağımız 5G'nin Hazırlıkları Devam Ediyor... DEVAMI

Yeni jenerasyon mobil bağlantı sayesinde şu an aklımıza bile gelmeyen bazı veri akışlarının kolayca yapılabileceği iddia ediliyor. 5G Ağ teknolojisi hazırlıkları bu hızda ilerleyebilirse 2019 yılında çok daha hızlı bir ağa kavuşacağımız kesin.

Yazıya Git

Amazon Türkiye Pazarına Giriyor... DEVAMI

Yıllardır süren söylenti gerçek olmaya çok yakın. Amazon Türkiye 2018 yılı içerisinde kullanıcılarla buluşmak içik hazırlık yapmaya başladı.

Yorum yazın