Amerika Uçuşlarında Laptop Yasağı Kalktı

ABD Ulusal Güvenlik tarafından bazı uçuşlarda uygulanan elektronik cihaz yasağı, THY için kaldırıldı.

Amerika Uçuşlarında Laptop Yasağı Kalktı

Amerika Uçuşlarında Laptop Yasağı Kaldırıldı

2017 Mart'ında Amerika uçuşları için güvenlik sebebiyle başlatılan elektronik eşya yasağı, üç büyük hava yolu şirketi için kaldırıldı. Türk Havayolları, Etihad ve Emirates şirketlerinin ABD uçuşlarında yolcular laptop ve benzeri elektronik cihazları kullanabilecekler. Amerika uçuşlarında Laptop yasağı toplamda dokuz hava yolu şirketi için getirilmişti fakat şimdilik sadece üç hava yolu şirketi bu yasaktan kurtulmuş durumda.

Ulusal Güvenlik tarafından kararlaştırılan yasağın elektronik eşya tanımında; telefondan büyük herhangi bir elektronik eşya ibaresi bulunmasından dolayı yolcular sadece laptop değil kamera, tablet ve benzeri cihazları da kullanamamaktaydı. Bu sıkıntının önüne geçmek için THY tarafından uçaklarda bulunan laptopların uçuş süresince kiralanması gibi farklı çözümler denendi fakat yolcu sayısındaki ciddi düşüşün önüne geçilememişti.

Dear Passengers, #WelcomeOnBoard to our US-bound flight. Please fasten your seatbelts and enjoy your own electronic devices. pic.twitter.com/WbcZwNPhrf

— Turkish Airlines (@TurkishAirlines) 4 Temmuz 2017

Yasağın Uygulandığı Hava Limanları

Mart ayında uygulanmaya başlanan, günümüz dijital çağında örneğine rastlanılmamış bu elektronik eşya yasağından etkilenen hava limanları şunlardı ;

  • İstanbul
  • Dubai
  • Doha
  • Kasablanka
  • Riyad, Cidde
  • Kahire
  • Amman
  • Kuveyt

ABD Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, teröristlerin bu cihazları bomba taşımak amacıyla kullandıkları ve alternatif kontrol sistemleri ile bu tehdidin ortadan kaldırılabileceği söylendi. THY ve diğer iki firmanın bu konuda çok özverili çalıştığı, gerekli bütün güvenlik önlemlerini kendi başlarına sağladıkları sonucuna varılarak bu yasakların kaldırılmasına karar verildiği açıklandı.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Facebook Tasarımı Yenilendi... DEVAMI

Facebook uzun zaman sonra tasarımını büyük ölçüde değiştirdi. Aralık ayının ilk günlerinde Facebook beta tasarımı rastgele seçilmiş kullanıcıların erişimine açtı ve beğenilerine sundu.

Yazıya Git

Twitter Kripto Para Reklamlarını Yasaklıyor... DEVAMI

Twitter, Google ve Facebook gibi kripto para reklamlarını yasaklama kararı aldı. Bu sayede dijital dolandırıcılığın büyük ölçüde önüne geçilebilecek.

Yazıya Git

Twitter Mesajlarında Emoji Devri... DEVAMI

Twitter doğrudan mesajlara emoji bırakmamızı sağlayan yeni güncellemesini sundu. Kullanımdaki kalp emojisinin yanına 6 yeni seçenek eklendi.

Yorum yazın