Google, Filigranları Kaldıran Algoritma Geliştirdi

İnternette bulunan görsellerin telif haklarını korumak amacıyla kullanılan filigranlar, Google tarafından geliştirilen algoritma sayesinde kolayca kaldırılacak.

Google, Filigranları Kaldıran Algoritma Geliştirdi

İnternette, üzerinde bazı sembollerin veya yazıların bulunduğu görseller ile karşılaşmışsınızdır. Görsellere basılan bu tür damgalara filigran denilmektedir. Filigranların amacı ise, o görselin izinsiz olarak kullanılmasına engel olmaktır. İnternette yüksek çözünürlüğe sahip, farklı işlerde kullanılabilecek kaliteli görseller satan Shutterstock gibi birçok şirket bulunuyor. Firmalar bu işten para kazanmaya çalıştıkları için görsellerin telif haklarını korumak amacıyla bol bol filigran kullanırlar. Photoshop ve benzeri programlar ile bu filigranlar kaldırılabilseler bile işlem aşırı emek gerektirdiği ve tam olarak kusursuz bir sonuç almanın zorluğu nedeniyle çoğu kullanıcı bu yola başvurmaz. Google bu filigranları kolay yoldan kaldırabilen bir algoritma yarattı.

Google Neden Filigranran'ları Kaldıran bir Algoritma Yazdı?

Google'ın filigranı kaldıracak bir algoritma yazmış olmasının telif hakkını zedeleyeceğini düşünmeniz gayet normal. Fakat Google'ın amacı bunun tamam aksi yönünde. Kullanılan filigranların altyapıları neredeyse tamamen aynı. Bu yüzden algoritma, filigranları çok kolay bir şekilde kaldırabilecek. Bu durumu kullanıcılara gösteren Google'ın asıl planı ise, kendisinin şimdilerde hazırlamakta olduğu, kesinlikle silinemeyen filigran yaratan programını sunarak telif hakkını daha güçlü bir şekilde korumak. Bu filigran programı ücretli olarak piyasaya çıkartılır ise Google'ın amacının daha çok "duygusal" olduğunu öğrenmiş olacağız.

Photoshop mu Yoksa Google Filigran Algoritması mı?

İddiaya göre Google'ın hazırladığı filigran kaldırma algoritmasının çok daha basit kullanıma sahip olacağı ve Photoshop'u çok iyi kullanan birine göre bile bu algoritmanın daha iyi sonuç vereceği yönünde. Yeni yazılımla filigrana ait gölgelerin, çizgilerin ve benzeri unsurların tamamen temizleneceği söyleniyor.

Ayrıca Google bu durumdan çok büyük zarar görebilecek, görsel satan şirketleri de uyardı. Farklı bir filigran yöntemi uygulamalarını tavsiye ederek, mevcut arşivlerinin tamamımın izinsiz olarak kullanılmasının önüne geçti. Neyse biz yine de kötü düşünmeyelim, umarız Google'ın yeni filigran algoritması sayesinde resimle uğraşan kişiler veya görsellerini bir şekilde korumaya çalışanların eli daha da güçlenir. Google'ın bu araştırmasının detaylarının bulunduğu makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

BM'ye "Katil Robot" Uyarısı... DEVAMI

İçerisinde Elon Musk, Mustafa Suleyman gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu 116 uzman BM'ye otonom silahların üretiminin durdurulması için talepte bulundular.

Yazıya Git

WhatsApp Gece Modu ile Daha Aydınlık Fotoğraflar Çekilebilecek... DEVAMI

WhatsApp kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi, düşük ışık olan ortamlarda çekilen fotoğrafların çok düşük kalitede olmasıydı. WhatsApp Gece Modu özelliği ile bu sorun ortadan kalkacağa benziyor.

Yazıya Git

Google "Backup and Sync" Uygulamasını Başlattı... DEVAMI

Google Backup and Sync uygulaması sayesinde Mac ve PC cihazlarınızdaki belgeleri yedeklemek çok daha kolaylaşacak. Yedeklemelerin sürekli güncel tutulması ve paylaşım kolaylıkları da uygulamanın diğer artıları.