Dünyayı Sarsan WannaCry Fidye Virüsü

Geçtiğimiz cuma günü başlayan dünya çapındaki siber saldırıyı duyanlarınız mutlaka olmuştur. Tarihin en büyük siber saldırılarından birisi sayılan “Wanna Cry” virüsü, bir fi...

Dünyayı Sarsan WannaCry Fidye Virüsü

Geçtiğimiz cuma günü başlayan dünya çapındaki siber saldırıyı duyanlarınız mutlaka olmuştur. Tarihin en büyük siber saldırılarından birisi sayılan “Wanna Cry” virüsü, bir fidye mantığında çalışmakta. Basitçe anlatmak gerekirse yazılım, sizin dosyalarınıza erişiminizi engelliyor ve ardından sisteminizi eski haline getirebilmeniz için sizden para talep ediyor. Bu noktaya geldikten sonra yapacak bir şeyiniz olmayabilir ama öncesinde uygulayacağınız, zararlı yazılımlardan korunma yolları sayesinde bu sıkıntılı durumla yüzleşmek zorunda kalmayacaksınız.

WannaCry Dünya Devlerini Sekteye Uğrattı

Hükümetler, kullanıcıların bu fidyeyi ödememelerini gerektiğini, bu hareketin Wannacry yapanların motivasyonunu arttırmaktan başka bir işe yaramayacağını söyleseler bile çok önemli dosyalarını, resimlerini kaybeden kişiler bu fidyeleri ödemeye devam etmekte ve ödenen fidye miktarı şimdiden 200.000 $’ları geçmekte. Özellikle büyük firmaları hedef alan saldırılar sonunda, İspanya’nın telekominikasyon devi Telefonica, Amerika merkezli ünlü kargo şirketi FedEx, Alman Demiryolları İşletmesi Deutsche Bahn gibi birçok firma henüz hesaplanamayan zararlara uğrarken, Türkiye’de bulunan Renault firması da bazı bölgelerde endüstriyel faaliyetin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

WannaCry Tehlikesi Geçti Mi?

MalwareTech isimli güvenlik firması, WannaCry virüsünün açığını yakalamayı başardı fakat tehlike geçmiş değil. Virüsün daha gelişmiş bir versiyonunun üretilmesinden çekiniliyor. Zararlı yazılım dosyalarının bir alan adı üzerinden şifrelendiğini ve bu alan isimlerinin, kullanıcı tarafından ödeme yapıldığı anda satın alınarak açıldığını fark eden güvenlik şirketi çalışanı, şifrelemede kullanılan alan adının satın alınabileceğini ve bu yöntem sayesinde zararlı yazılımın, verileri şifreleyemediğini bulmuş. Yine de bu yöntem bile şimdiye kadar şifrelenmiş verilerin geri döndürülmesini sağlayamadı.

Bu denli büyük firmaların bile kendilerinin koruyamadıkları Wannacry benzeri virüsler tasarlanmakta iken basit bir internet kullanıcısı kendisini koruyabilir mi? Bu sorunun cevabını kesin olarak vermek mümkün değil fakat 5 başlıkta topladığımız “Zararlı yazılımlardan Korunma Yolları” (LINK) haberimiz ile bu riski en düşük seviyeye çekebileceğinizden emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

2019'da Tanışacağımız 5G'nin Hazırlıkları Devam Ediyor... DEVAMI

Yeni jenerasyon mobil bağlantı sayesinde şu an aklımıza bile gelmeyen bazı veri akışlarının kolayca yapılabileceği iddia ediliyor. 5G Ağ teknolojisi hazırlıkları bu hızda ilerleyebilirse 2019 yılında çok daha hızlı bir ağa kavuşacağımız kesin.

Yazıya Git

iPhone 8 Görüntüsü Sızdırıldı... DEVAMI

Ünlü blogger Evan Brass tarafından sızdırılan görüntüde iPhone 8'in ön bölümü çok net gözükmekte.

Yazıya Git

Çalışanlara Mikro Çipler Takacaklar... DEVAMI

Wisconsin şirketinde çalışanlara mikro çipler takılarak ofis içerisinde bir çok uygulamaya kolay erişimleri sağlanacak.