NATO Ukrayna'ya Siber Güvenlik Ekipmanı Sağlamaya Başlıyor

Nato Ukrayna'ya siber saldırıları engelleyecek yeni bir güvenlik sistemi sağlamaya başladı.

NATO Ukrayna'ya Siber Güvenlik Ekipmanı Sağlamaya Başlıyor

NATO genel sekreteri, 29 üyeli organizasyonun Ukrayna'ya devlet birimlerinin internet ağlarını siber saldırılardan koruması için yeni bir güvenlik sistemi tedarik etmeye başlıyor. Kiev'de yapılan konferansta Ukrayna başkanı Petro Poroshenko ile beraber konuşan Jens Stoltenberg yeni güvenlik sisteminini tedarik sürecine başlandığını açıkladı. Dünya üzerinde en çok siber saldırılara maruz kalan ülkelerden biri olan Ukrayna bu sistem sayesinde saldırıların arkasında kimlerin olduğunu artık daha kolay tespit edebilecek. Bilindiği üzere Ukrayna'ya 27 Haziran tarihinde yapılan büyük siber saldırı sonucunda bir çok bilgisayar geçici felç yaşamıştı. Ukrayna bu saldırılardan Rusya'yı sorumlu tutsa da Kremlin bu iddialarını reddediyor.

Bunlara ek olarak NATO genel sekreteri : "Bu saldırılar sayesinde NATO Ukrayna'dan çok şey öğreniyor" açıklamasını yaptı. 

30 Haziran'da yapılan Notpetya adlı Malware saldırısı sonucu 2000'den fazla hedef felç edilmiş ve NATO bu boyutta bir siber saldırının bir devlet veya devlet destekli bir grup tarafından yapılmış olma ihtimali ile ilgili açıklama yapmıştı.

NATO Siber Savunma birimi, 60 ülkeyi etkileyen bu büyük siber saldırının aslında bir savaş ilanı olarak algılandığını ve müttefik ülkelerin hemen savunma pozisyonuna geçtiklerini açıkladı. Bu toplu savunma tepkisi,  Washington antlaşmasının 5.maddesinde belirtilen "bir müttefiğe yapılan saldırı tüm müttefiklere yapılmıştır" başlığını kapsıyor. 

Siber saldırılar teknolojik çağın yadsınamaz bir gerçeği ve ülkeler bununla savaşmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Bakalım siber savaşlar dünyamızı nasıl etkileyecek.

 

İlginizi Çekebilir

Yazıya Git

Dünyayı Sarsan WannaCry Fidye Virüsü... DEVAMI

Geçtiğimiz cuma günü başlayan dünya çapındaki siber saldırıyı duyanlarınız mutlaka olmuştur. Tarihin en büyük siber saldırılarından birisi sayılan “Wanna Cry” virüsü, bir fi...

Yazıya Git

Bu telefonlar sayesinde Rusya ile başedilebilecek mi ?... DEVAMI

Finlandiya'nın ünlü mobil firmalarından birinin yetkilisinin açıklamasına göre düşman doğudan geliyor.

Yazıya Git

Sosyal Medyada Etkileşiminizi Arttırmanın 10 Yolu... DEVAMI

Sosyal medyayı işi için kullanmak isteyen ve halihazırda kullanan ama geliştirmek isteyenler için 10 tavsiye.